Vítejte na mých stránkách o grafice a tvorbě
webu. Pokud budete chtít mou grafiku využít, respektujte
prosím pravidla.

Snad se vám tu bude líbit. Pokud se vám tu líbit nebude, nehodlám
vás tu držet. Stránky dělám pro sebe a pro lidi, které má tvorba zajímá.

Tvorba webu - 1.Úvod

Je mi jasné, že byste byli radši kdybych začala hned psát kódy, které potřebujete znát. Jenže já jsem si řekla, že nějaký úvodní text na téma tvorba webu prostě být musí :). Tak si tady počtěte můj úvod na toho téma.

Proč tvořit web?

Jelikož si právě čtete tento článek, tak k tomu nějaký důvod jistě musíte mít. Ať už je to jenom zvědavost jak takové stránky fungují, chuť se prezentovat na internetu nebo se prostě jenom nudíte, tak jste se to chtěli naučit. Tento bod jsem tu napsala hlavně proto, aby se každý trochu zamyslel nad tím proč chce web vůbec tvořit a jestli bude mít stále o čem psát a jak ho aktualizovat. Je totiž smutné, když si spousta lidí založí web jen tak bez nějakého nápadu a úmyslu a za pár dní/týdnů ho přestanou aktualizovat. Web začne chátrat a bude zbytečně zabírat místo na internetu. Sice si ten člověk zkusil vytvořit web, ale tak snad mám chuť ho tvořit dále, ne?

Téma webu

Ano, tohle je celkem důležitý bod, který byste si měli promyslet pokud chcete začít tvořit svůj web. Možná na tom jste jako já, když jsem psala svůj první html kod a je vám jedno co na web budete psát. Ale mnohem lepší je najít si jednu či více konkrétních věcí, kterým se chcete na webu věnovat. Já jsem svůj web původně pojala jako osobní stránky. Postupně jsem se ale trochu zameřila na počítačovou grafiku a webdesign.
Doporučuji si najít nějakého nejvetšího koníčka a o něm web psát. Pokud máte rádi psy, tak třeba je. Nebo prostě cokoliv, ale tímto odstavcem jsem akorát chtěla říct, že je mnnohem lepšší když máte zaměřený web na jedno téma, než když je to mišmaš všeho možného, pokud teda neplánujete dělat encyklopedii :).

Doména a webhosting

Obvykle když někdo tvoří stránky tak si je nedělá jen tak pro sebe, ale chtěl by je zveřejnit na internetu. Proto je důležité si najít nějaký webhosting a koupit si doménu(nebo si nechat vytvořit pod někým doménu 3.řádu zdarma).

Zdarma, ale s reklamou

Doménu třetího řádu a nějaký omezený webhosting můžete získat zdarma na růných stránkách. Já osobně jsem začínala se třemi, na které vás odkážu:

Myslím si že na začátek vám tyhle stačit budou, ale až budete chtít mít stabilnější web s vlasní doménou 2.řádu a bez reklam, tak si to nejspíš budete muset zaplatit, ale existuje spousta celkem levných hostingů.

Placené

Co se týče placených webhostingů, tak jich je spousta stačí zadat do googlu "webhosting" a najde vám jich to spoustu. Já osobně jsem za těch pár let, co mám doménu swonalle.cz, vyzkoušela již několik webhostingů. První to byl tuším cyber-hosting.cz nebo tak nějak, nemůžu ty stránky najít, tak asi už nejsou. Po té jsem přešla na kapusta.cz, kam jsem se nechala zlákat levnými cenami, jenže po čase začaly problémy s přístupem na ftp a taky se zobrazením webu a nyní jsem se rozhodla přesunout na WEDOS, který mi momentálně vyhovuje a zatím jsem nezaznamenala žádné problémy.

Závěr

Tohle by snad jako úvod stačilo a příště si povíme něco o struktuře webu a základních stylech. Pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky, tak se ozvěte. Přece jenom píšu seriálový tutoriál poprvé. :)

Pokračovat na další díl: Tvorba webu - 2.Základní struktura webu

Diskuze

comments powered by Disqus
Stránky vytvořila a spravuje goodfriend 2006 - 2017

e-mail: goodfriend[at]swonalle[dot]cz

Swonalle.cz